Product Details
WELCOME TO CREATIVE SPHERE!
Transform any room with these LED Strip Lights, complete with a 44-key remote for easy control. Available in 1m, 5m, 10m, and 20m lengths, the flexible RGB tape is perfect for bedrooms, living rooms, parties, or TV backlighting. Easily mountable on walls or furniture, these lights bring vibrant colors, customizable moods, and energy-efficient illumination to your space, creating the perfect atmosphere for any occasion.
Additional information
| Weight | 0.077 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 14 × 2 cm |
| High-concerned chemical | None |
| Luminous Flux | <60 |
| Is Batteries Included | Yes |
| Nominal Voltage | 5V |
| Certification | ce, EMC, ROHS, CE, RoHs |
| Average Life (hrs) | 50000 hours |
| LED Chip Model | SMD |
| Strip type | SMD |
| Power Generation | Switch |
| Waterproof | No |
| Is Smart Device | No |
| Color Temp(K) | RGB |
| Occasion | LIVING ROOM, LIVING ROOM |
| LED Chip Brand | Other |
| Power Source | DC |
| Model Number | RGB-01 |
| Specifications (light beads / m) | 16 |
| LEDs Number/M | 16 |
| Item Type | Strip |
| Power Consumption (W/m) | 2.88W/m |
| Voltage | 5V |
| feature 1 | led strip |
| feature 2 | led tape |
| feature 3 | led lights for room |
| feature 4 | led wall room |
| feature 5 | Rgb led strip |
| feature 6 | Rgb led tape |
| Choice | yes |










Reviews